Alarmující zjištění: Mikroplasty se kumulují v lidském mozku
Výzkum vzorků mozkové tkáně prozradil, že za posledních osm let se zvýšilo množství mikro a nanoplastů v mozku o hrozivých 50 procent.
Mikro a nanoplasty, tedy nepatrné kousky různých plastů, které jsou dnes všudypřítomné v prostředí, si našly cestu i do lidských těl. Byly nalezeny v prakticky každém orgánu, kde po nich vědci pátrali. Výjimkou bohužel není ani lidský mozek. Jak ukázal nedávný výzkum odborníků americké Univerzity Nového Mexika, mozek je dokonce zřejmě zasažený mikroplasty podstatně více než další orgány.
Toxikolog Matthew Campen a jeho spolupracovníci zjistili, že se mikroplasty nacházejí v lidském mozku v mnohem vyšších koncentracích než jinde. Hromadění neparných kousků plastů navíc zřejmě narůstá v čase. Za posledních osm let se jejich množství zvýšilo o 50 procent. Zneklidňující výzkum publikoval vědecký časopis Nature Medicine.
Mozky prošpikované plasty
Badatelé v tomto případě analyzovali vzorky Úřadu soudního lékařství Nového Mexika. Podle zákona musejí skladovat vzorky z pitev po dobu sedmi let. Campen s kolegy prozkoumali vzorky z roku 2016 a porovnali je se vzorky z loňského roku. Všechny studované vzorky pocházejí z frontální oblasti mozkové kůry, tedy za očima a čelem.
Analýzy odhalily částice celkem 12 různých druhů plastů, přičemž nejběžnější byl polyetylén. Pozorování transmisním elektronovým mikroskopem ukázala, že se v mozcích nacházejí i shluky ostrých kousků plastů, které měří 200 nanometrů i méně a jsou tak svou velikostí srovnatelné s viry. Podle vědců mohou částice této velikosti projít hemorrhagickou bariérou, která chrání mozek.
Za velmi závažné vědci považují i zjištění, že lidé, jimž byla diagnostikovaná demence, mají ve srovnání s ostatními v mozku až desetkrát více mikroplastů. Výzkum sice nemohl ukázat, zda jde o příčinnou souvislost a mikroplasty se mohou v mozku hromadit až jako důsledek choroby, ale rozhodně bude nutné případnou roli mikroplastů v rozvoji demence důkladně prozkoumat.