100+1 zahraniční zajímavost 20/24: Nahradí drony také silvestrovské rachejtle?
Dronová show představuje udržitelnější alternativu klasických ohňostrojů, mnohem šetrnější k planetě. Dočkáme se tedy toho, že drony jednoho dne nahradí na silvestrovském nebi bouchající rachejtle?
Ještě před deseti lety jsme mohli pouze snít o tom, co všechno jednou dokážeme pomocí dronů. Baterie tehdy stále neměly dostatečnou kapacitu, a po nebi se tak proháněly jen velké vojenské stroje s klasickými turbomotory, které „lovily“ teroristy z výšky desítek kilometrů. Potom však přišel zlom a trh zaplavila relativně levná a malá civilní zařízení – tzv. Unmanned Aerial Vehicle neboli „bezpilotní letecké prostředky“. Donáškové firmy tenkrát začaly experimentovat s doručováním balíčků vzduchem, archeologové mohli konečně dlouhé hodiny prozkoumávat džungli a hledat obrysy zapomenutých chrámů, aniž by potřebovali drahá letadla, a nadšenci všeho druhu si prostě natáčeli videa pro radost.
Ruská invaze na Ukrajinu pak ukázala, že i malý dron je dostatečně silný, aby unesl průbojnou RPG hlavici, kterou operátor precizně doručí na nejslabší místo obrněného vozu. Zhruba tři a půl tisíce zničených tanků a asi pět tisíc vraků pěchotních transportérů Ruské federace se staly důkazem ohromné síly miniaturních letounů.
Drony však nemusejí sloužit jen k ničení či k praktickým úkolům – hodí se totiž i k prosté potěše oka. Nejnovější trend představuje masové zapojení stovek dronů osazených LED světly, jež se mohou díky sofistikovanému počítačovému programu na nebi seskupit do jakéhokoliv vzoru. Vzniká tak neuvěřitelná podívaná, které nedokáže konkurovat sebelepší ohňostroj. S rostoucím tlakem na omezení klasických světelných show, po nichž zůstává ve vzduchu spousta toxických zplodin, se tudíž drony možná promění v budoucnost silvestrovské zábavy. Více se se nejen o možnostech využití dronů dozvíte v novém čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.