100+1 zahraniční zajímavost 19/24: Kravské větry na pastvinách
Plyny, které vypouští hovězí dobytek v důsledku svého intenzivního trávení, mají zásadní vliv na klima naší planety. V novém čísle 100+1 zahraničních zajímavostí se mimo jiné dozvíte, zda a jak lze škodlivé kravské větry omezit.
Kravské větry se mohou zdát jako pramálo poutavé téma k hovoru, ale věřte nebo ne, vědce nesmírně zajímají. Bez zmíněných přežvýkavců a jejich mléka by se mimo jiné nikdy nemohla rozvinout kultura sýrů, jež s oblibou válíme na jazyku, protože – přiznejme si – kozí mléko šmakuje spíš lidem s „podivnými“ chutěmi… Bez krav by byl náš svět zkrátka jiný. Potíž tkví v tom, že jejich nesmírně efektivní zažívací ústrojí také ve velkém produkuje metan, a uvedený skleníkový plyn zrychluje globální oteplování jako žádný jiný. Říhající a pšoukající tur tedy znamená pro planetu závažný problém.
Nejjednodušší řešení je samozřejmě nasnadě – přestat jíst hovězí. Jenže kdo by si chtěl odtrhnout od úst výtečný steak či hamburger? Kravské maso se totiž pro celý svět stalo symbolem hojnosti: Když ekonomové měří výkon hospodářství a mapují spotřební koš zákazníků, je to právě drahé a kvalitní hovězí, po němž roste poptávka spolu s plnější peněženkou bohatnoucí střední třídy. A světe div se, daný „zákon“ platí dokonce i v Indii. Je to stejné jako s letadly či auty: Všichni víme, že bychom je měli využívat míň a planetu tím chránit. Jenže o uskromňování nejčastěji mluví celebrity, jež si po světě létají vlastními tryskáči. A když mohou oni, tak proč ne my?
Lidé se nezmění, protože pohodlnost představuje naše druhé já. Místo utahování opasků tak musíme pracovat na tom, aby měly naše zvyky co nejmenší dopad. V novém čísle 100+1 zahraničních zajímavostí se mimo jiné dočtete, zda se podaří škodlivé kravské větry omezit. V článku z dílny BBC Science Focus se zase dozvíte, že pohodlné cestování nám mohou zajistit i letadla na baterie.