1 700 let stará olejová lampa osvětluje historii Jeruzaléma během římské nadvlády
Archeologové objevili na jeruzalémské Olivové hoře nesmírně cennou olejovou lampu, která pochází z časů povstání Bar Kochby.
Po konci první židovské války, byl v roce 70 v Jeruzalémě zbořen Druhý chrám a v podstatě celé město bylo srovnáno se zemí. Císař Hadrián nechal v roce 131 vybudovat na místě zničeného Jeruzaléma nové římské město Aelia Capitolina s chrámem Jupitera Kapitolského, které osídlili Římané. V důsledku toho vypukla v letech 132 až 135 druhá židovská válka, povstání Šimona Bar Kochby.
Stejně jako v případě první židovské války, bylo i toto zpočátku velmi úspěšné povstání po dlouhých a krvavých bojích potlačeno. Císař Hadrián zareagoval na povstání rozsáhlým terorem, popravami učenců, zotročením mnoha Židů, přejmenováním provincie Judea na Palestinu, a také zákazem pobytu Židů v Jeruzalémě. Ten platil i za nadvlády Byzance a skončil až s dobytím Jeruzaléma muslimy pod velením chalífy Umara v roce 638.
Překvapivý nález olejové lampy
Izraelští archeologové nedávno během vykopávek na Olivové hoře ve východním Jeruzalémě objevili kompletní a velmi cennou olejovou lampu, která pochází z doby před zhruba 1 700 lety. Jde o umělecky velmi zdařilý artefakt, na kterém jsou vyobrazeny předměty užívané v židovských náboženských rituálech, včetně sedmiramenného svícnu, menory.
„Vynikající umělecké zpracování této lampy, která byla nalezena prakticky neporušená, z ní dělá velmi vzácný nález,“ uvádí pro portál IFL Science vedoucí vykopávek Michael Chernin. „Pro nás je tento objev velkým překvapením, protože pochází z doby, kdy měli Židé zakázáno žít v Jeruzalémě a jeho okolí.“
Podle Chernina, je nalezená olejová lampa jednou z velmi mála stop po Židech v této oblasti, které známe z 3. až 5. století, v době úpadku Římské říše. Jak se zdá, navzdory zákazu císaře Hadriána se zřejmě alespoň nějakým Židům dařilo pobývat v Jeruzalémě i po tragickém konci povstání Bar Kochby.