Zeptej se vědce: Je možné spánkový deficit dospat?

Když spíme půl roku pět hodin denně a poté usneme třeba na třicet hodin, máme „dohnáno“?

24.03.2024 - Adam Obr



Spát pět hodin denně nepředstavuje podle všeho ideální stav, alespoň pokud patříte mezi drtivou většinu populace. Přes den se v mozku hromadí látka zvaná adenosin, jejíž množství určuje, jak moc se nám chce spát. V ideálním případě ji každou noc odbouráme a začínáme takříkajíc s čistým mozkem – odpočatí. Dalo by se tedy předpokládat, že pokud se adenosin hromadí dlouhodobě, načež se vyspíme dost na to, abychom jej odbourali, mělo by být vše v pořádku. Jenže výzkum naznačuje něco jiného.

Studie u zvířat ukazují nepříznivý vliv nedostatku spánku na zdraví mozku, pravděpodobně v důsledku zvýšení oxidativního stresu a zánětlivých faktorů. Nevíme, zda se stejný mechanismus uplatňuje i u lidí – víme ovšem, že několikadenní nedostatečný noční odpočinek zásadně ovlivní kognitivní funkce a situaci nespraví ani „dospání“. Pokud málo spíme, jednoduše nám to hůř myslí, a podle všeho uvedené efekty vyrovnáním spánkového dluhu jen tak nezmizí. 

Každý z nás potřebuje pro maximální výkonnost jinak dlouhý noční „relax“, a navíc není spánek jako spánek – na kvalitě záleží možná mnohem víc než na celkovém čase stráveném v posteli. 

Za Zeptej se vědce odpovídá RNDr. Adam Obr, Ph.D., Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha

„Zeptej se vědce“ je projekt skupiny odborníků, kteří na odpovídají za zvídavé dotazy. Zdroje, o které se odborník opírá, najdete na facebook.com/zeptej.se.vedce


Další články v sekci