Velkolepá párty Burning Man: Obří byznys na festivalu rovnosti
Festival Burning Man, každoročně pořádaný v americké Nevadě, si vysloužil pověst jedné velké párty. Na zmíněné akci se lze věnovat mnoha zajímavým aktivitám, včetně horolezectví či jógy. A přestože je na místě všechno zdarma, nejspíš za podobný výlet zaplatíte víc, než byste čekali
Na festivalu se neplatí penězi a všechno tam funguje na principu darů. Před cestou je tak nutné přibalit vše, co budete týden v poušti potřebovat – a co chcete rozdávat. Ostatně, závěrečné pálení Burning Mana má symbolizovat únik od tradičního kapitalismu.
Sedmidenní akce se pravidelně koná již od roku 1986. Zakladatel Larry Harvey ji ovšem myslel spíš jako sociální experiment a možnost pro sebevyjádření mladých umělců. Na konci události, pořádané tehdy ještě na pláži v San Francisku, zapálil sochu muže se psem coby symbol konce svého starého já poté, co jej opustila přítelkyně. Happening se od té doby každoročně opakoval a získával stále víc příznivců. V roce 1990 se přestěhoval do Nevady a letos tam přivítal na 70 tisíc návštěvníků.
K typickým znakům festivalu patří oheň. Nejdůležitější událost pak představuje pálení masivní, až třicetimetrové sochy stojícího člověka, jež dává celé akci jméno. Popelem však nakonec lehne každé dřevěné dílo, které tam umělci postaví.
V poušti se extrémně práší, a návštěvníci tak všudypřítomný písek vyklepávají z oblečení ještě dlouho po skončení akce. Protože nikdy nevíte, kdy vás na festivalu zastihne písečná bouře, doporučují organizátoři vybavit se především velkým šátkem, maskou a obřími potápěčskými brýlemi.
Festival každoročně ozdobí nově vybudovaný chrám, který má návštěvníkům poskytnout prostor pro rozjímání. Někteří svatostánek zdobí fotografiemi zesnulých blízkých, jiní jej využívají ve chvílích, kdy zkrátka potřebují klid a odpočinek od okolní vřavy.
Na akci platí absolutní svoboda odívání a zahrnuje vše – od nejroztodivnějších gigantických kostýmů až po úplnou nahotu, která je také všudypřítomná. Snahou je vytvořit v poušti místo, kde se lidé mohou cítit maximálně svobodní a zcela oproštění od sociální kritiky ostatních.
Na místě každoročně vyroste provizorní městečko přezdívané Black Rock City. Kromě běžného festivalového vybavení má dokonce i knihovnu, chrám či vlastní letiště a nezbytnou součást samozřejmě tvoří otevřené galerie s instalacemi. Po skončení sedmidenního maratonu pak městečko zase zmizí z povrchu zemského.
Navzdory původní myšlence se festival v posledních letech stále víc komercionalizuje. Vstupenku koupíte v přepočtu za 14 300 korun, běžný návštěvník tam však průměrně utratí asi 33 tisíc, což zahrnuje i letenku, kostým, stravu a dary. Podle odhadů se na akci každoročně „protočí“ zhruba 990 milionů korun a nejvíc se utrácí právě za kostýmy. Podle průzkumu je 87 % účastníků bílé pleti a disponují dvakrát vyšším rodinným rozpočtem než běžná americká domácnost.