V okovech noční můry: Spánkovou paralýzu někdy zažila až třetina lidí
Příznaky spánkové paralýzy znějí jako scény z hororu: pocity hrůzy a bezmoci, neschopnost se pohnout i nepříjemné halucinace. Lidé trpící zmíněnou poruchou si však nemusejí zoufat. Dnes už se totiž nevysvětluje jako posedlost zlými duchy a lékaři ji dokážou řešit
Spánková paralýza se objevuje v tzv. REM fázi spánku, kdy se zdají sny a člověk je neumí rozlišit od reality. Zjednodušeně řečeno je mozek vzhůru, zatímco tělo spí. „Abychom během té doby nemohli své sny uskutečňovat – třeba se nepokoušeli utéct z postele, když se nám zdá, že nás někdo pronásleduje – dostaví se takzvaná spánková svalová atonie, tedy nemožnost se pohnout. Nicméně v případě spánkové obrny stav přetrvá až do bdělosti a člověk si to najednou uvědomí,“ vysvětluje Jitka Bušková z oddělení spánkové medicíny Národního ústavu pro duševní zdraví.
Michal Knejp, u nějž se záchvaty v jistém období objevovaly jednou až dvakrát týdně, popisuje: „Máte pocit, že nemůžete dýchat. Tělo je při spánku v podstatě vypnuté a dech se změlčuje, takže vám připadá, jako byste se dusili.“
Bytost na hrudi
Ke spánkové paralýze jsou náchylnější mladí lidé, ale trápí i jedince s nepravidelným spánkem, dlouhodobě stresované nebo vyčerpané. Podle statistik jde až o 30 % populace. Zajímavé je, že porucha častěji postihuje ty, kdo usínají na zádech. U někoho může trvat jen pár minut, u jiného několik hodin; může se objevit při usínání, v průběhu noci, ale nejčastěji přichází ráno těsně před probuzením. Nezřídka ji provázejí děsivé sluchové či zrakové halucinace, na něž člověk nedokáže nijak reagovat – může pouze mrkat víčky, dýchat a čekat, až nepříjemný zážitek skončí.
„Vybavuji si ohromnou paniku, protože jsem se probudil a nedokázal se pohnout ani vydat žádný zvuk. Netušil jsem, co se děje, a nemohl jsem se dovolat pomoci,“ vzpomíná Vladislav Kašpar. Dokud chybělo vědecké vysvětlení, vykládali si lidé zmíněný jev různě – většinou jako posedlost zlými duchy. Že se nejedná o novodobou záležitost, dokazují i některá umělecká díla. Například švýcarský malíř Henri Fuseli proslul právě svými obrazy s touto temnou tematikou, nejspíš proto, že poruchou sám trpěl. Jeho nejznámější dílo Noční můra zobrazuje temnou bytost sedící na hrudi spícího člověka, kterého dusí.
Nepříjemná, ale neškodná
Pokud se záchvaty objevují často, mnoho lidí začne trpět depresemi a mají pochopitelné obavy z usínání. Tehdy je vhodné vyhledat odborníka – ke zvládnutí problému totiž někdy stačí pochopit, že nejde o nic závažného. „Spánková paralýza je strašně zvláštní fenomén ve chvíli, kdy se jí člověk přestane bát,“ potvrzuje z vlastní zkušenosti Michal Knejp. Není sice příjemná, ale dotyčného nijak neohrožuje.
TIP: Chcete si pamatovat své sny i po probuzení? Vědci radí, jak na to!
„Doporučuje se soustředit na konečky prstů rukou i nohou a snažit se o nějaký drobný pohyb, případně vydat nějaký zvuk,“ radí doktorka Bušková, jak záchvat zvládnout. „Partneři jsou na to už většinou citliví a poznají, že se vedle ležící člověk pokouší vymanit z obrny.“