V kůži slavných hrdinů: Fenomén cosplayingu dobývá Česko

Fenomén, který do České republiky pronikl před více než deseti lety, teď u nás zažívá největší rozmach. Cosplaying, to není jen vytváření dokonalých kostýmů oblíbených hrdinů, ale i skutečné převtělování do populárních postav

03.06.2016 - Kateřina Vašků



Výraz „cosplay“ představuje zkrácené anglické spojení „costume play“ neboli „kostýmová hra“. Její vyznavači přitom vytvářejí takřka dokonalé repliky filmových, seriálových či komiksových hrdinů nebo postav z videoher a svá dílka pak prezentují na přehlídkách a soutěžích, často mezinárodního charakteru.

Roman Pivec, cosplayer a reprezentant ČR na londýnském EuroCosplay 2015, je známý spíš pod přezdívkou „TanakhT“. Svou cestu k netypickému koníčku popisuje následovně: „Ke cosplayingu jsem se dostal v roce 2012 skrz sledování japonských seriálů. Navštívil jsem jednu takovou akci a zaujali mě tam dva návštěvníci oblečení do kostýmů z Pokémonů. Přišlo mi to vtipné a bavilo mě, jak si to užívali. Tak jsem si řekl, že bych to taky rád zkusil.“

Sváření, pájení, mechanika

Podobně jako se fanoušci hokeje oblékají do dresů oblíbených hráčů, berou na sebe cosplayeři vizuální podobu svých hrdinů. Rozdíl spočívá v tom, že druzí jmenovaní si kostým nekoupí v obchodě – vyrobí si ho vlastnoručně. Stávají se tak zároveň návrháři i krejčími, kteří kostýmy vytvářejí pouze na základě předlohy z fotky či plakátu. Zdaleka přitom nejde jen o šití či stříhání: Často je třeba umět i vyřezávat, brousit a lepit nebo zvládat základy elektroniky kvůli světelným efektům.

Postavu „Skřeta v autíčku“ ze hry Dota, jež sklidila mezinárodní úspěch, dal Roman Pivec dohromady ve svém pokoji. „Svářel jsem, pájel, vrtal, využil jsem dřevotvorbu, elektroniku, pěnovou hmotu i šití. V kostýmu mám ale také různé mechanické části. Uvnitř vlastně ‚loutkařím‘: Jsou tam řídítka s provázky, za které tahám, a pohybuju tak ramenem či loktem.“ Kostým vyšel Romana zhruba na dvanáct tisíc korun, což je průměrná cena za komplikovaný profesionální úbor. Pracoval na něm intenzivně čtyři měsíce a vyplatilo se – vyhrál s ním prestižní soutěž ve Frankfurtu.

Od Hvězdných válek k anime

Historie cosplayingu se začala psát již před mnoha desítkami let. V roce 1939 se v New Yorku konal první World Science Fiction Convention a jeden z párů tam přišel v kostýmu vesmírného pilota a kosmické stevardky. Jako jediní se objevili v něčem podobném a sklidili velký úspěch. Vytváření kostýmů se pak rychle rozšířilo: Lidé se orientovali hlavně na vesmírnou sci-fi a komiksy – k nejoblíbenějším patřily Hvězdné války, Superman, Barbar Conan a Star Trek.

Velký nárůst popularity zaznamenal fenomén od roku 1990, kdy se stal významnou součástí japonské populární kultury. Tamní seriály a komiksy – anime a manga – zásadně ovlivnily současnou podobu cosplayingu. Jeho fanoušci se dnes hojně sdružují po celém světě, a to nejen na setkáních a na soutěžích, ale i na sociálních sítích či specializovaných webech.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci