Pod dekou z plastu: Na novozélandský Auckland ročně „nasněží“ tři miliony PET lahví
Na Auckland, největší město Nového Zélandu, každoročně „nasněží“ asi 74 tun mikroplastů. Je to zhruba desetkrát více, než se očekávalo
Čím více podrobností vědci odhalují o mikroplastech, tím méně příjemné to bývá čtení. Mikroplasty jsou prakticky úplně všude – ve všem živém, i na těch nejodlehlejších místech planety. A jak se ukazuje, bývá jich velké množství. Nedávno se o tom osobně přesvědčili novozélandští badatelé z Univerzity v Aucklandu, jejichž výzkum uveřejnil odborný časopis Environmental Science & Technology.
Joel Rindelaub a jeho kolegové použili zařízení pro lapání atmosférických mikroplastů a nasadili pokročilé chemické analýzy a výpočty, které ukázaly, že na novozélandský Auckland, který o něco lidnatější a podstatně větší než například Praha, ročně spadne množství mikroplastů, odpovídající zhruba třem milionům PET lahví. Výsledky jsou bohužel pesimističtější, než badatelé původně čekali.
Pět tisíc částic na metr čtvereční denně
Dřívější výzkumy, které byly zaměřeny na evropská města (Londýn, Hamburg a Paříž) vedly k odhadům, že na jeden metr čtvereční denně dopadne přibližně 100 až 700 částic mikroplastů. Rindelaubův tým ale díky sofistikovaným chemickým metodám detekce mikroplastů, jimiž vědci mohli objevit i částice o velikosti setiny milimetru, zjistil, že v Aucklandu každý den dopadne na metr čtvereční téměř pět tisíc takových částic, tedy zhruba desetinásobek.
Pokud jde o složení mikroplastů v Aucklandu, mezi materiály se nejčastěji objevovaly polyethylen a PET. Časté byly i polykarbonáty, které se používají v elektronice. Když to badatelé všechno sečetli, dospěli ke zhruba 74 tunám mikroplastů, které každoročně spadnou z atmosféry na Auckland. To odpovídá zmíněných třem milionů PET lahví.
TIP: Výškový rekord: Mikroplasty byly nalezeny i poblíž vrcholu Mount Everestu
„Čím menší bylo měřítko, v němž jsme pátrali, na tím více částic mikroplastů jsme narazili,“ uvádí Rindelaub. „Zároveň je velmi pravděpodobné, že ty nejmenší částice mikroplastů jsou i nejvíce toxické a nebezpečné pro buňky i tkáně.“ Budoucí výzkum by měl podle Rindelauba odhalit, kolik mikroplastů vlastně vdechujeme. Stále více se ukazuje, že mikroplasty v ovzduší jsou jedním z hlavních zdrojů těchto částic pro lidské tělo.