Orel mořský: Pozvolný návrat největšího dravce Česka

04.05.2017 - Marek Telička



Orel mořský (Haliaeetus albicilla) je největší dravec, který se vyskytuje na území České republiky. Tento majestátní opeřenec je asi 70–90 centimetrů dlouhý a největší exempláře mají rozpětí bezmála dva a půl metru. Dospělí jedinci jsou na většině povrchu těla zbarvení hnědě, světlejší peří je na hlavě a krku, výrazně světlá jsou ocasní pera. Dalším výrazným rysem je žlutý zobák a nohy. Mladí jedinci mají naproti tomu zobák i ocas zabarveny tmavě. Dožívají se až 25 let.

TIP: Dravci s „batohem“ na zádech aneb Orli proti větrným mlýnům

Orli mořští hnízdí především v severní Asii a na severu Evropy přičemž nejpočetnější evropská populace se nachází na pobřeží Norska. V Čechách zanikla poslední hnízdiště již v polovině 19. století, na jižní Moravě orli hnízdili ještě před devadesáti lety. Na dlouhou dobu se pak orel mořský z našich končin prakticky úplně vytratil. Díky reintrodukčním programům i faktu, že dříve pouze zimující jedinci zde začali hnízdit, u nás počet orlů mořských opět roste a momentálně je na území Česka asi padesát hnízdících párů.

Orli se živí rybami, ptáky, mršinami i malými savci. Potravním konkurentem orlů mořských jsou v některých místech orli skalní (Aquila chrysaetos). Oba druhy loví zajíce a ornitologové měli příležitost opakovaně pozorovat jejich zarputilý souboj o právě ulovenou kořist. V těchto přímých měřeních sil o něco větší orel mořský poměrně často prohrává, ale díky výkonnějšímu trávicímu ústrojí dokáže lépe vyjít s menším množstvím potravy. Díky tomu jsou orli mořští schopni hustěji osídlit danou oblast.

  • Zdroj textu

    Příroda 3/2011

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci