Nezdolný dinosaurus: Obrněná borealopelta by vydržela i prudkou srážku s pickupem
Perfektně zachovalá fosilie nodosaura borealopelty prozradila, jak účinnou měli tito dinosauři ochranu díky svému pancíři.
V roce 2011 byla při těžbě dehtových písků v dolu Suncor Millennium Mine v kanadské Albertě objevena úžasně zachovalá fosilie nodosaura ze spodní křídy, který byl později pojmenován jako Borealopelta markmitchelli. Fosilie stará asi 110 milionů let je v tak dobrém stavu, že paleontologové mohou s její pomocí odhalovat detaily ze života těchto býložravých dinosaurů.
Odolná zbroj
Michael Habib z Kalifornské univerzity v Los Angeles, který je odborníkem na biomechaniku fosilních živočichů a jeho kolegové detailně prostudovali „brnění“ zmíněné fosilie borealopelty. Tělo tohoto zhruba 5,5metrového a 1,3 tuny vážícího nodosaura bylo chráněno kostěným pancířem a keratinovými pláty. Habibův tým prozkoumal jejich pevnost a poté odhadl, jak kvalitní ochranu poskytoval. Výsledky jsou ohromující. Podle paleontologa se zdá, že by borealopelta vydržela srážku s rychle jedoucím pickupem, jakým je například robustní Ford F-150.
Vědci původně předpokládali, že obrněné dinosaury, jako jsou nodosauři nebo stegosauři, chránil spíše kostěný pancíř, který pokrývala jen tenká vrstva keratinu. Podobně konstruovaný je například krunýř želv. Habib s kolegy ale zjistili, že vrstva keratinu, která pokrývala kostěný pancíř borealopelty, měla místy tloušťku až téměř 16 centimetrů.
Badatelé porovnali údaje zjištěné u borealopelty s dnešními obrněnými živočichy, jakým je například dikobraz. Vyrobili umělý pancíř borealopelty a testovali jeho odolnost. Díky těmto srovnáním a experimentům odvodili, že borealopelta mohla vydržet náraz s energií přes 125 tisíc joulů na metr čtvereční, což zhruba odpovídá nárazu pickupu. Podle Habiba nodosauři neměli jen plátovou zbroj. Měli plátovou zbroj, na které ještě nosili velmi účinnou neprůstřelnou vestu.