Překvapivý objev: Orchestr pod křídly pipulky kadeřavokřídlé

Ostré „houslové“ zvuky vydávané jihoamerickým zpěvným ptákem pipulkou kadeřavokřídlou nevycházejí z jejího zobáku, ale z křídel

11.09.2016 - Zuzana Teličková



Překvapivý objev učinila Kimberly Bostwicková, která se ve své studii zaměřila právě na zdroj ptačího „zpěvu“. Pomocí speciálního zařízení zkusila v laboratoři třít zvláštně tvarovaná pírka pipulky kadeřavokřídlé při frekvenci 1 500 hertzů a zjistila, že společná vibrace pírek kyjovitého tvaru a rýhovaného peří vydává za těchto podmínek zvuk typický pro vábení samiček. Jedná se o první nezvratný důkaz, že ptáci používají křídla nejen k udržení tělesné teploty a k létání, ale také ke komunikaci.

TIP: Sloní zemětřesení aneb Jak obří savci využívají zem k dálkové komunikaci

Dvojice pírek však podle Bostwickové tvoří jen část celého orchestru. Když se k nim přidalo dalších devět kyjovitých a rýhovaných pírek, která se na těle pipulky nacházejí v bezprostřední blízkosti, začalo teprve vše dokonale ladit a vznikl přesně ten zvuk, který je v andském deštném pralese tak často slyšet. Komunikace pomocí křídel je na poli biologie zatím horkou novinkou a odhalení jejího původu a vývoje je pro vědce velkou výzvou.

Témata

objevy
  • Zdroj textu

    Příroda 1–2/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci