Legendární videohra Tetris pomáhá s léčbou posttraumatické stresové poruchy

Pacientům trpícím posttraumatickou stresovou poruchou pomáhá hraní videoher. Podle nedávné švédské studie u nich hraní Tetrisu snižuje četnost nutkavě vracejících se nepříjemných vzpomínek.

02.10.2024 - Stanislav Mihulka



Posttraumatická stresová porucha (PTSD, z anglického post-traumatic stress disorder), vzniká jako reakce na stresující, traumatizující událost. Obvykle jde o závažné životní události, které ohrožují samotného pacienta nebo někoho blízkého. Projevuje se poruchou spánku a soustředění nebo třeba výpadky paměti či tzv. flashbacky čili opakovaně až nutkavě vracejícími se vzpomínkami na traumatickou událost.

Případy PTSD jsou v dnešní době stále častější a jejich léčba je svízelná, často s nepříliš uspokojivými výsledky. PTSD postihuje vojáky, zdravotníky, oběti zločinů či katastrof a mnoho dalších lidí. Vědci a lékaři usilovně vyvíjejí nové léčebné postupy, které by mohly dokázaly lidem s PTSD zlepšit kvalitu života.

Tetris proti stresu

Již v roce 2009 se objevila pozoruhodná teze, podle které by se v léčbě posttraumatické stresové poruchy mohla uplatnit klasická videohra Tetris, která vznikla v roce 1984 a stala se jednou z nejúspěšnějších videoher všech dob. Nápad nedávno oprášila Emily Holmesová ze švédské Uppsalské univerzity, která s početným týmem kolegů vyzkoušela, zda by Tetris mohl fungovat jako rychlá intervence, první pomoc pro lidi zasažené zdrcující událostí, u nichž bezprostředně hrozí rozvoj PTSD. Šlo by vlastně o svého druhu prevenci rozvoje této poruchy.

Do svého výzkumu vědci zahrnuli 164 švédských zdravotníků, kteří se starali o pacienty s covidem-19 v rané fázi pandemie, kdy byl náraz infekce nejtvrdší. Výzkum proběhl mezi zářím 2020 a dubnem 2022 a jeho povzbudivé výsledky nedávno zveřejnil odborný časopis BMC Medicine.

Holmesová a její kolegové zjistili, u účastníků experimentu, kteří před jeho zahájením prožívali v průměru 15 epizod flashbacků posttraumatické stresové poruchy týdně, došlo při léčbě hraním Tetrisu jen k jedné epizodě PTSD týdně. V případě kontrolní skupiny, ve které účastníci jen poslouchali rádio, prožívali zhruba pět flashbacků týdně. Podle badatelů je za blahodárný vliv Tetrisu zodpovědná mentální rotace, kterou musejí lidé při hraní Tetrisu provádět s padajícími dílky. Mozek se musí věnovat mentální rotaci a nemá tolik vizuální kapacity na trýznivé flashbacky.


Další články v sekci