Žena pohřbená před 12 tisíci lety v dnešním Turecku mohla být šamankou
Na jihovýchodě Turecka byly objeveny ostatky ženy pohřbené s množstvím kostí divokých zvířat. Podle archeologů se mohlo jednat o šamanku.
V roce 2019 odkryli turečtí archeologové na lokalitě Çemka Höyük na jihovýchodě Turecka ostatky ženy, pohřbené před zhruba 12 tisíci lety, tedy na konci nejmladší doby ledové. Tehdy tuto oblast obývali lovci-sběrači, kteří začínali zakládat malé osady. Dotyčné ženě bylo v době její smrti něco mezi 25 až 30 lety.
Žena z Çemka Höyük byla pohřbena pod podlahou budovy postavené z hlíny. Vědci již dříve zjistili, že pohřbívání pod podlahu v domácnostech bývalo v uvedeném období běžné. V tomto případě ale šlo o výjimečný pohřeb. Nalezená žena totiž měla u sebe kosti různých druhů zvířat. Podrobnosti tohoto pozoruhodného objevu zveřejnil odborný časopis L'Anthropologie.
Pohřeb se zvířecími kostmi
Jde v mnoha ohledech o velmi zvláštní nález. Žena byla pochována v době, kdy ještě v dané oblasti nedošlo k domestikaci hospodářských zvířat. Jde vesměs o kosti divoce žijících druhů. Ještě překvapivější bylo pro odborníky zjištění, že tělo ženy bylo zakryto velkým kusem vápence.
Podrobný výzkum zvířecích kostí ukázal, že byly během pohřbu pečlivě rozmístěny s určitým záměrem. Například těsně nad tělem ženy byla umístěna lebka zubra, jehož čelist byla oddělena a položena u ženiných nohou. V hrobě byly také nalezeny kosti z křídel koroptví, nohou kun nebo kosti divoce žijících ovcí a koz.
Archeologové usuzují, že vzhledem k množství zvířecích kostí zřejmě šlo o ženu se zvláštním postavením v tehdejší společnosti. Mohlo jít například o šamanku. Šamani byli v různých společnostech vnímáni jako osoby, které byly v úzkém spojení nejen se zvířaty ale i s duchy.