Vědci chtějí odposlouchávat velryby pomocí optických kabelů

Podmořské optické kabely mohou detekovat zvukové vlny písní velryb a posloužit tak k ochraně těchto mořských savců

21.07.2022 - Stanislav Mihulka



Dalo to sice práci, ale situace velryb se alespoň v některých případech zlepšuje. Přesto je stále téměř polovina druhů velkých velryb považována za vážně ohrožené. Aby vědci a ochranáři mohli sledovat populace velryb v oceánu, který je pro nás do značné míry nepřístupný, využívají moderní technologie a zajímavé nápady.

Detektor z optických vláken

Léa Bouffaut z americké Cornellovy univerzity a její kolegové hodlají využít toho, že se velryby do značné míry dorozumívají zvukem. Mají výhodu v tom, že se zvuk v oceánu šíří pětkrát lépe než ve vzduchu. Tradiční metodou odposlouchávání velryb je přitom použití soustav hydrofonů, které detekují zvukové vlny ve vybrané oblasti oceánu.

Tento přístup je ale dost nákladný, protože zahrnuje výdaje na přístroje, loď i posádku. Kvůli tomu jsou akustická data z oceánu k dispozici jen z některých oblastí a v nedostatečném množství. Tým Bouffautové navrhuje namísto toho využít k detekci zvuků velryb takzvaná „temná“ optická vlákna.

TIP: Záhadný zvuk z Mariánského příkopu by mohl být novým dialektem velryb

Jde o nevyužívaná optická vlákna, která pocházejí z podmořských optických kabelů pro internet nebo například kabelovou televizi. „Můžeme detekovat změny v chování světelných pulzů, které vznikají kvůli drobným defektům v optickém vláknu. Tyto změny představují signál, který je možné převést na zvuk. Proto optickým kabelům říkáme virtuální hydrofony,“ vysvětluje Holger Klinck, vedoucí výzkumného centra Lisy Yangové pro bioakustiku v ochraně přírody.


Další články v sekci