Neprávem opomíjená zbraň: Dánský kanon 20mm Madsen M/38

V meziválečné éře se objevila řada typů lehkých protitankových kanonů malých ráží, jež si dokázaly poradit se slabým pancířem tehdejších obrněnců. Růst odolnosti tanků ale záhy znamenal rychlou ztrátu jejich účinnosti, přestože některé se nadále uplatňovaly, jak dokazuje mimo jiné příklad 20mm kanonu Madsen.

10.12.2024 - Lukáš Visingr



Plukovník Vilhelm Madsen (1844–1917) se významně zapsal do historie dánské armády a krátce sloužil i jako ministr války, ovšem určitě nejvíce se proslavil coby konstruktér zbraní. Jeho jméno nesl komerčně velmi úspěšný kulomet, na který pak navázal automatický kanon založený na podobném funkčním principu. Původně vznikl zejména pro ničení tanků, ale osvědčil se též jako protiletadlová zbraň. Mimo Skandinávii ovšem zůstává relativně málo známým typem, jelikož mezi jeho uživatele vesměs nepatřily armády velmocí.

Konstruktérovo dědictví

Za života plukovníka Madsena vznikly pouze kulomety s jeho mechanismem, avšak po první světové válce začaly i práce na kanonu, ačkoli dánská armáda jej přijala do služby až v roce 1938. Obdobně jako kulomet sázel na pohon krátkým zákluzem hlavně, o jejíž ochlazování se staral vzduch, který procházel perforovaným pláštěm. Vzhledem k parametrům šlo o poměrně lehkou zbraň, takže potřebovala účinný systém tlumení zpětného rázu v podobě hydraulického nárazníku. K zásobování kanonu municí ze začátku sloužily bubnové zásobníky na 10 nebo 15 ran, k nimž pak přibyl ještě zásobník na 60 nábojů. 

To souviselo s rozšířením předpokládané role zbraně, jež v dánské armádě dostala oficiální označení „20 mm maskinkanon M/38“. Původně byl sice „Madsen“ zkonstruován k ničení tanků, neboť jeho ráže se proti většině tehdejších obrněných vozidel jevila jako dostatečná, avšak již v době zavádění do výzbroje bylo evidentní, že proti pancéřování nových tanků neuspěje. Naštěstí se však dal efektivně využít coby protiletadlový prostředek, a proto vznikl i zmíněný 60ranný zásobník.

Dlouhý seznam zákazníků

S tím souvisel i fakt, že továrna DISA (Dansk Industri Syndikat), která sídlila ve městě Hedev poblíž Kodaně a zajišťovala sériovou produkci, dodávala i několik typů lafet. Ta nejlehčí byla koncipována jako dvojnožka a mohla se převážet na motocyklu. Zrodily se také dvě dvoukolové lafety, starší s omezeným náměrem určená k protitankovému boji a novější víceúčelová, jež se díky většímu rozsahu náměru dala použít pro palbu na pozemní i vzdušné cíle. Třetí verze pak měla podobu pevného podstavce a sloužila k instalaci do pevností či na paluby lodí.

Spektrum lafet podpořilo vývozní úspěchy kanonu – domácí armáda objednala 158 kusů, za hranice ale zamířily ještě daleko větší počty. Mezi významné zákazníky patřilo například Švédsko (které tyto kanony užívalo i v tancích), Finsko či Španělsko a též několik zemí Asie a Jižní Ameriky. Kanony Madsen se v dubnu 1940 zapojily do obrany Dánska proti nacistické invazi a připsaly si okolo desítky vyřazených německých tančíků a obrněných transportérů. Dobře si vedly také na čínském bojišti proti slabě pancéřovaným japonským tankům a ve výzbroji některých zemí zůstaly ještě řadu let po konci druhé světové války. 

20mm Madsen M/38

  • RÁŽE MUNICE:  20×102 mm
  • ZÁSOBNÍK:  10, 15 nebo 60 ran
  • DÉLKA ZBRANĚ:  2,50 m
  • DÉLKA HLAVNĚ:  1,20 m
  • HMOTNOST:  55 kg
  • ÚSŤOVÁ RYCHLOST:  900 m/s 
  • TEORETICKÁ KADENCE:  400 ran/min.
  • PRAKTICKÁ KADENCE:  250 ran/min.
  • ÚČINNÝ DOSTŘEL:  500 m
  • MAX. DOSTŘEL: 2 100 m

Další články v sekci