Nejbizarnější válečné konflikty: 2 000 padlých v boji o vědro

Válka obvykle nepředstavuje nejlepší způsob jak řešit problémy – zvlášť když vypukne kvůli ukradenému vědru

03.04.2017 - Vilém Koubek



Ve středověku se na severu Itálie rozkládalo mnoho městských států, které mezi sebou válčily kvůli názorovým rozdílům. Časté byly hlavně konflikty přívrženců panovníka a papeže – a jeden takový doutnal i mezi Bolognou a Modenou. První jmenovaná stála za papežem Janem XXII., druhá zas podporovala Passerina Bonacolsiho, agenta vévody Ludvíka IV. Bavora.

Spory mezi zmíněnými státy se obvykle odehrávaly v pohraničí, jednalo se však spíš o násilné výpady a drancování. Skutečná válka propukla teprve na podzim roku 1325, kdy pod rouškou tmy proniklo na území Bologně několik modenských vojáků a přímo ze studny v centru města ukradli vědro.

Boloňští to považovali za nebetyčnou urážku a vytáhli do boje s 32 tisíci vojáků. V první a zároveň poslední bitvě proti nim stanula sice pouze sedmitisícová, zato daleko lépe organizovaná armáda Modeny, kterou vedl samotný Bonacolsi: A přestože byla ve značné početní nevýhodě, nepřítele rozprášila a zahnala až k městským hradbám. Vědro se jako důkaz triumfu dodnes nachází ve zvonici modenské katedrály Nanebevzetí panny Marie.


Další články v sekci