Hubble poslal překrásný snímek elegantní hvězdokupy Liller 1

Hubbleův dalekohled využil své schopnosti detekovat blízce infračervené záření a pořídil snímek zvláštní a mimořádně krásné hvězdokupy Liller 1

08.06.2022 - Stanislav Mihulka



Liller 1 je kulová hvězdokupa v souhvězdí Štíra. Nese jméno amerického astronoma Williama Lillera, který ji objevil v roce 1977. Pozorujeme ji ve vzdálenosti méně než 30 tisíc světelných let. Pohled na ni nám ovšem komplikuje velké množství prachu, protože se nachází v galaktické výduti Mléčné dráhy, jen asi 2 600 světelných let od supermasivní černé díry ve středu Galaxie.

Hubbleův vesmírný dalekohled přesto nedávno pořídil snímek této hvězdokupy, na němž je Liller 1 zřetelně vidět, a to jako velmi krásný, estetický objekt. Je to díky kameře Wide Field Camera 3 (WFC3) na palubě dalekohledu, která dobře detekuje červené viditelné světlo a blízké infračervené záření, co je schopné projít zmíněným galaktickým prachem.

Výjimečná hvězdokupa

Hvězdokupa Liller 1 je pro astronomy atraktivní cíl pozorování, patří totiž k velkým hvězdokupám. Odborníci odhadují, že její hmotnost činí asi 2,3 milionů Sluncí. Na rozdíl od většiny ostatních známých kulových hvězdokup mají hvězdy v Liller 1 relativně vysokou metalicitu, což znamená, že je v ní zastoupen vyšší obsah prvků těžších než vodík a helium. V tomto ohledu i řadě dalších parametrů se Liller 1 překvapivě podobá hvězdokupě Terzan 5.

Astronomy rovněž zaujalo, že Liller 1 vyzařuje nejvíc gama záření ze známých hvězdokup. Příčinou mohou být podle vědců časté srážky hvězd, případně pulsary. Je ale také možné, že se za hvězdokupou skrývá nějaký silný zdroj tohoto energetického záření.

TIP: Jako sůl na temném ubrusu: Hubbleův teleskop pořídil působivý snímek hvězdokupy ze souhvězdí Mečouna

Velmi zvláštní je, že Liller 1 obsahuje dvě velmi odlišné populace hvězd. V kulových hvězdokupách se přitom obvykle nacházejí pouze staré hvězdy, některé téměř tak staré jako samotný vesmír. V Liller 1 se ale vyskytují hvězdy, které vznikly před 12 miliardami let, i populace mnohem mladších hvězd, které se zrodily zhruba před třemi až jednou miliardou let. Podle astronomů jde o známku toho, že tento hvězdný systém byl schopen tvořit nové hvězdy po mimořádně dlouhou dobu.


Další články v sekci