Další překonaný rekord: 22. červenec byl nejteplejším dnem v historii měření

Podle údajů evropské klimatické služby Copernicus Climate Change Service byl letošní 22. červenec nejteplejším dnem v historii měření. 

28.07.2024 - Stanislav Mihulka



Planeta se přehřívá a jeden teplotní rekord střídá druhý, ať už jde o Antarktidu nebo třeba Grónsko. Podle měření evropské klimatické služby Copernicus Climate Change Service (C3S), dosáhla v pondělí 22. července (2024) průměrná denní teplota celé planety 17,16 °C a jde tak o nejteplejší den v historii měření. C3S shromažďuje údaje o globální teplotě od roku 1940.

Padající rekordy

Předešlý rekord vydržel jenom jediný den. Předchozím rekordně teplým dnem byla neděle 21. července, kdy se průměrná teplota vyšplhala na 17,09 °C. Neděle překonala rekord z července loňského roku (2023), kdy byla zaznamenána teplota 17,08 °C. Rozdíly mezi rekordy sice nejsou příliš velké, ale každopádně jde o další z řady alarmujících signálů – hned deset rekordních hodnot vědci zaznamenali v poslední dekádě.

Hned deset rekordních hodnot bylo zaznamenáno v poslední dekádě. (zdroj: C3S/ECMWF, CC BY 4.0)

Děje se přesně to, co předpovídala klimatická věda, pokud bude svět pokračovat ve spalování fosilních paliv,vysvětluje Joyce Kimutaiová z britské univerzity Imperial College London. „A bude se to dít dál, dokud nepřestaneme spalovat fosilní paliva a nedosáhneme nulových emisí uhlíku.

Podle pracovníků služby Copernicus, která využívá satelitní data k monitorování globálních teplot vzduchu a moře téměř v reálném čase, bude třeba data ještě potvrdit. Uvedené hodnoty se ale mohou měnit spíše nepatrně. Vědci rovněž očekávají, že by globální teploty měly v následujících dnech poněkud klesnout. 

Odborníky na klima ani tak neznepokojují padající denní rekordy, jako spíše vývoj klimatu na škále měsíců. Od června 2023 jsme svědky každoměsíčních teplotních rekordů, v porovnání se stejným měsícem roku 2023. Jak se zdá, i letošní rok by mohl být nejteplejším rokem historie


Další články v sekci