1 800 let starý stříbrný amulet je nejstarším dokladem křesťanství na sever od Alp
Němečtí vědci přečetli pomocí moderních technik obsah textu ukrytého v amuletu z časů Římské říše.
Archeologové narazili během vykopávek na starověkém hřbitově, který se dnes nachází na periferii německého Frankfurtu, na hrob muže, který byl pohřbený mezi lety 230 až 270 našeho letopočtu. Nakonec se z toho vyklubal nesmírně cenný nález, díky amuletu, který tento muž zřejmě nosil na krku a byl s ním i pohřben.
Tři a půl centimetru velký amulet, který byl nalezen v roce 2018, obsahoval velmi těsně stočený stříbrný plíšek. Ivan Calandra z německého Leibnizova centra pro archeologii LEIZA v Mainzu a jeho kolegové strávili několik let konzervováním, restaurováním a analyzováním tohoto senzačního nálezu.
Amulet s latinským zaklínadlem
Vědci mimo jiné použili výpočetní tomografii, s jejíž pomocí proskenovali stočený plíšek ve vysokém rozlišení a mohli ho poté virtuálně „rozbalit“. Uvnitř je čekalo velké překvapení. Na plíšku je 18 řádků latinského textu, což je pro podobné magické amulety velmi výjimečné. Obvykle jsou popsány řecky nebo hebrejsky.
Text je prosbou o ochranu, která cílí na Ježíše Krista a křesťanského Boha. Pro amulety je to výjimečné, obvykle oslovují anděly, démony nebo další podobné nadpřirozené entity. Zároveň je to v tuto chvíli nejstarší známý doklad křesťanství, který byl kdy nalezen na sever od Alp. Pro historiky jde o úžasný úspěch, který jim osvětluje nejstarší éru křesťanství v této části světa.
Amulety jako ten z předměstí Frankfurtu byly sice v pozdním starověku běžné, typické jsou ale hlavně pro východní Středomoří. V západní části Římské říše se nacházejí jen zcela výjimečně. Obvykle sloužily jako magická ochrana proti rozmanitým neduhům a neštěstím, jako byly různé bolesti, nemoci, neplodnost nebo démonické síly.