Hubněte s vědou: Šest vědeckých poznatků, díky kterým zhubnete efektivně
Chcete zhubnout? Jděte na to vědecky! Máme pro vás přehled nejnovějších vědeckých poznatků, které vám při hubnutí zaručeně pomohou
Pokud už nyní přemýšlíte nad tím, jak se zbavíte kil nabraných během vánočního obžerství, inspirujte se nejnovějšími vědeckými poznatky.
Dieta zlepšuje náladu
Zatímco mezi vedlejší příznaky abstinujících kuřáků patří nevrlost, při omezení příjmu kalorií to podle vědců neplatí. Naznačuje to alespoň studie prováděná na skupině 220 lidí ve Spojených státech. Část dobrovolníků, která na doporučení vědců omezila kalorický příjem o 25 % se cítila lépe, zlepšil se jejich sexuální život a měli obecně lepší náladu.
Méně je někdy více
Jaká je optimální míra fyzické zátěže, pokud chcete zhubnout? Paradoxně se ukazuje, že v případě cvičení méně znamená více. Vědci změřili efektivitu cvičení v různých režimech zátěže. Ze závěrů zveřejněných v časopisu Current Biology vyplývá, že lidé, kteří cvičili na střední úrovni zátěže spálili za stejný čas o 200 kalorií více než ti, kteří cvičili v mírném režimu. Co však vědce překvapilo bylo, že efektivita cvičení s maximální zátěží se nijak nelišila od středního režimu. Úbytek kalorií byl v obou případech totožný.
Korálky místo bandáže žaludku
Nejúčinnější způsob léčby obezity v současnosti představují bariatrické chirurgické výkony, zejména pak bandáž žaludku. Přestože jde o téměř výhradně laparoskopický a miniinvazivní zákrok rozhodně nejde o banální operaci. V Česku se ročně provádí zhruba tisícovka těchto operací. Lékaři z fakulty Johnse Hopkinse nyní přišli s jednodušším a ve výsledku i efektivnějším řešením. Do části žaludku nazývaného fundus, zavedou injekčně mikroskopické korálky, které sníží průtok krve do této části žaludku. Efekt je přitom takřka okamžitý, neboť fundus je zodpovědný za produkci ghrelinu, známého jako „hormon hladu“. Méně krve, znamená i méně ghrelinu.
Ne po každém tuku se tloustne
Jezte ořechy, jsou zdravé, nabádají odborníci. Jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin, ochránců před aterosklerózou a infarktem. Je tu ale háček. Ze 100 gramů ořechů byste vymačkali až 90 gramů tuku. Jsou tedy ořechy vhodné během hubnutí?
Podle rozsáhlé studie prováděné ve Španělsku rozhodně ano! Vědci zde zkoumali stravovací návyky 7 500 dospělých. Část z nich měla denní jídelníček obohacený o 4 lžíce extra panenského olivového oleje, druhá skupina konzumovala místo olivového oleje tři porce ořechů. Poslední skupina konzumovala běžnou středomořskou stravu s cíleným omezením tuků. Výsledky ukázaly, že skupiny konzumující stravu doplněnou o olivový olej a ořechy hubly podstatně více než lidé, kteří se primárně vyhýbali tukům.
Rostlinné bílkoviny vás nasytí lépe než maso
Nedávná studie publikovaná v časopise Food and Nutrition Research ukazuje, že pro pocit sytosti jsou mnohem výhodnější rostlinné bílkoviny než živočišné bílkoviny. Účastníci výzkumu, kteří snídali rostlinné bílkoviny, především hrách, fazole a čočku, navíc konzumovali při obědě o 13 % méně kalorií než ti, kteří snídali maso.
Cvičte už před snídaní
Po osmihodinovém spánku klesá hladina cukrů v krvi, a pokud začneme s fyzickou aktivitou bez snídaně, tělo si vezme potřebnou energii z tukových zásob. Při ranním sportu s prázdným žaludkem spálíme až o 20 % víc tuku než při tělesné námaze později během dne. V rámci výzkumu běhali účastníci na pásu, a to buď nalačno, nebo po snídani. Všichni pak po cvičení dostali čokoládový mléčný koktejl a v průběhu dne konzumovali stejná jídla, přičemž měli jíst až do chvíle, kdy se budou cítit příjemně sytí. Ukázalo se, že ti, kteří cvičili nalačno, neměli během dne zvýšenou chuť k jídlu, a nespotřebovali tak víc kalorií – na rozdíl od těch, kdo se hýbali s plným žaludkem.