Čínští archeologové objevili bronzové meče a další artefakty z období válčících států

Čínští archeologové objevili bronzové meče a další vzácné artefakty pocházející z doby mezi lety 475 až 221 před naším letopočtem.

28.03.2024 - Stanislav Mihulka



Perioda čínských dějin zhruba mezi lety 475 až 221 před naším letopočtem se označuje jako období Čankuo š’taj neboli období válčících států. Situace tehdy do jisté míry připomínala středověkou Evropu. Na území dnešní východní Číny existovalo sedm větších států, které vznikly během předchozího období Jara a Podzimu z asi 170 malých státečků.

Tyto větší státy mezi sebou válčily, často brutálním způsobem a snažily se získat dominantní postavení. Zároveň šlo o období velkého rozvoje věd a umění s mnoha významnými učenci. V roce 221 před naším letopočtem vládce západního státu Čchin Čchin Š'-chuang-ti porazil zbývající protivníky a poprvé sjednotil Čínu.

Meče čínského starověku

Na hřbitově, který se nachází na území městské prefektury Siang-jang v provincii Chu-pej v centrální Číně, odkryli na konci loňského roku čínští archeologové velké množství hrobů a artefaktů z období válčících států.

Čínské státy v 5. století př. n. l. na přelomu období Letopisů (Jar a podzimů) a období Válčících států. (zdroj: Wikimedia Commons, Hugo Lopez/Jann, CC BY-SA 3.0)

Archeologové objevili celkem 174 hrobů z uvedeného období čínské historie. Společně s nimi nalezli ještě dva mladší hroby, které pocházejí z doby vlády dynastie Chan mezi lety 206 před naším letopočtem a 220 našeho letopočtu. Pokud jde o období válčících států, oblast Siang-jangu byla součástí státu Čchu.

V odkrytých hrobech bylo nalezeno více než 500 předmětů. Kromě několika bronzových mečů to byly měděné trojnožky, rituální nádoby, keramika, nefritové prsteny, předměty zdobené lakem, čluny a válečný vůz pohřbený i se dvěma koňmi. Jde o významné nálezy, které přispívají k poznání období válčících států, zejména pokud jde o stát Čchu.


Další články v sekci