Chcete být i ve stáří duševně čilí? Dopřejte si pravidelně odpoledního šlofíka

Čínští vědci potvrzují, že odpolední spánek u seniorů je zdraví prospěšný

01.02.2021 - Stanislav Mihulka



Lidé se v dnešní době dožívají vyššího věku. To ale také bývá spojené s rozvojem neurodegenerativních chorob a demence, které v rozvinutých zemích postihují zhruba jednoho seniora nad 65 let věku z deseti. Proto jsou velmi užitečné poznatky, které mohou přispět k posilování odolnosti nervové soustavy a duševní čilosti v průběhu stáří.

Týká se to i spánku, kolem něhož koluje celá řada mýtů. Jak lidé stárnou, jejich spánek se mění a častěji si dopřávají odpolední „šlofíky“. Vědci se ale doposud neshodli, zda takové odpočinky lidem pomáhají, nebo zda jde o symptomy nastupující demence. Na tuto otázku se zaměřil tým čínských odborníků.

Odpolední spánek prospívá duševní kondici

Badatelé studovali celkem 2214 zdravých seniorů starších 60 let, kteří pocházeli z různých čínských měst. 1534 z nich si pravidelně dopřávalo odpolední odpočinek, zbylých 680 nikoliv. Za odpolední odpočinek přitom považovali minimálně pětiminutový a maximálně dvouhodinový spánek, k němuž dochází po obědě. Lidé v obou skupinách, poměrně překvapivě, spali v noci stejně dlouho, zhruba 6,5 hodiny.

TIP: Riziko života u dálnic: Lidé v jejich blízkosti častěji trpí demencí

Vědci u všech účastníků detailně sledovali jejich zdravotní stav, kondici a také mentální schopnosti, včetně testů zaměřených na odhalování demence. Výsledky měření a testů ukázaly, že lidé, kteří po obědě pravidelně odpočívají, jsou méně náchylní k demenci a jejich mentální výkony jsou v řadě ohledů vyšší, ve srovnání s lidmi, kteří si šlofíky nedopřávají.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Pixabay (5477687, CC0)


Další články v sekci