Brněnský skvost: Vila Tugendhat patří k nejdražším stavbám u nás!

Vila Tugendhat v brněnských Černých polích, jedinečná památka z moderní doby, je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zcela po právu

28.12.2019 - Jindřich Kačer



Když se stavěla vila Tugendhat, měl tehdy architekt k dispozici naprosto neomezený rozpočet. Dokážete si představit, jak pohádkové sídlo byste si dnes mohli vybudovat za takovýchto podmínek? Nakonec se náklady vyšplhaly k 8 milionům prvorepublikových československých korun. Nemá smysl přepočítávat to na dnešní cenu, ale pro ilustraci: běžný rodinný dům se tehdy dal postavit zhruba do 50 000 Kčs, opravdu luxusní stavba zhruba za trojnásobek. 

Stavba evropského významu

Ale zdaleka nešlo jen o nějaké bydlení pro zbohatlíky. Za tyto velké peníze vznikl skutečný architektonický klenot. Vilu Tugendhat navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovi v letech 1929–1930 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Tato stavba je dnes označována za nejvýznamnější Miesovo předválečné dílo a současně za jeho nejautentičtěji zachovanou stavbu v Evropě.

Jde o unikátní umělecké dílo ve smyslu konstrukce, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí i začlenění do přírodního rámce. Poprvé v dějinách architektury byla v privátním domě užita ocelová nosná konstrukce. V interiérech jsou vzácné materiály – onyx z Maroka, italský travertin, dýhy z exotických asijských dřevin. Architekt navrhl rovněž vnitřní vybavení domu – zvláště sedací nábytek dnes patří k designérským ikonám 20. století. Zcela výjimečné na svou dobu bylo technické zázemí vily – teplovzdušné vytápění a chlazení, elektrické spouštění oken, fotobuňka u vstupu.

I přes obrovské náklady však manželé neužívali vilu ani 10 let, protože kvůli svému židovskému původu museli roku 1938 utéct do Švýcarska. Přes válku pak vilu zabralo gestapo a v roce 1945 ji při osvobozování necitlivě zdevastoval jezdecký oddíl maršála Malinovského, který dokonce používal spodní patro jako stáj pro koně. V letech 2010 až 2012 prošla stavba i se zahradou památkovou obnovou a restaurací, díky níž byla uvedena do podoby svého vzniku v roce 1930. Od března 2012 je vila opět přístupná veřejnosti jako instalovaná památka moderní architektury.

Slavná stěna

Prostor vily je rozčleněn do tří pater. V horním patře je přijímací hala, oddělené ložnice manželů Tugendhatových i s koupelnou a toaletou, dva dětské pokoje a pokoj vychovatelky. Vše doplňuje rozlehlá terasa a patří sem také byt pro správce a garáž pro dvě auta. Garáž v horním patře? Ano, je to logické, protože pouze toto patro je otevřené i do ulice, zatímco spodní dvě patra jsou umně zakomponována do prostoru zahrady, takže z druhé strany nejdou vidět.

TIP: Secesní skvost v srdci Brna: Kde vyrůstala budoucí paní Tugendhatová?

Prostřední patro sloužilo jako obytná a reprezentativní část. Jde o největší volný prostor vily, jehož impozantní vzhled a vybavení vykresluje především onyxová stěna, která pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění se tak její barva – jen ta samotná stála asi 200 000 korun. Spodní patro pak bylo vyhrazeno služebnictvu a technickému zázemí (strojovna vzduchotechniky, kotelna, strojovna pro elektrické spouštění oken, prádelna, fotokomora, místnost pro kožichy). 


Další články v sekci