Blízká hvězdokupa M92 je téměř stejně stará jako sám vesmír

Vědci použili nový postup určování stáří hvězdokupy M92 a dospěli k překvapivému výsledku

30.06.2023 - Stanislav Mihulka



V souhvězdí Herkula se nachází kulová hvězdokupa M92. Její průměr činí 107 světelných let a obsahuje hmotu odpovídající asi 330 tisícům Sluncí. Nachází se relativně blízko od nás – ve vzdálenosti zhruba 27 tisíc světelných let. Za výjimečně příznivé viditelnosti ji lze dokonce pozorovat i pouhým okem. Zároveň patří do skupiny vesmírných objektů, které se od nás nevzdalují, ale naopak. Blíží se k nám, rychlostí zhruba 100 kilometrů za sekundu.

Hvězdokupa M92 je již dlouho ve středu zájmu astronomů, protože patří k nejstarším hvězdokupám v blízkém vesmíru. Samotný věk této hvězdokupy je ale předmětem žhavých diskuzí. Existuje celá řada odhadů, které se pohybují od 11 až do 14,8 miliard let. Vyšší z hodnot je poněkud zneklidňující, protože přesahuje odhadované stáří vesmíru, které se dnes pohybuje kolem 13,8 miliard. Vysvětlením může být velká míra nejistoty, která se u těchto odhadů pohybuje kolem plus mínus 2,5 miliard let.

Starší než vesmír?

Dosavadní odhady stáří hvězdokupy M92, podobně jako u jiných hvězdokup, byly založeny na sčítání hvězd v různých fázích vývoje. Doktorand Martin Ying z americké Dartmouth College a jeho spolupracovníci nyní použili nový přístup, který je dovedl k odhadu se zhruba poloviční mírou nejistoty než v předchozích případech. Jejich výzkum zveřejnil odborný časopis Astrophysical Journal.

Ying s kolegy vytvořili modely kulových hvězdokup, které byly založeny na rozmanitých parametrech, o nichž je známo, že ovlivňují rychlost vývoje hvězd. Tyto modely porovnali s pozorováními 18 tisíc hvězd hvězdokupy M92 a nalezli modely, které těmto pozorováním nejlépe odpovídaly.

TIP: Kulovou hvězdokupu NGC 2419 tvoří více populací hvězd

Tento postup dovedl vědce ke stáří hvězdokupy M92 13,80 miliard let, s mírou nejistoty 0,75 miliardy let. Hvězdokupa je tím pádem opravdu stará téměř stejně jako vesmír sám. Pokud mají vědci pravdu, znamená to, že reálný věk této hvězdokupy leží u dolní hranice uvedené míry nejistoty. Další možností je, že chybně odhadujeme stáří celého vesmíru.


Další články v sekci