Bije jako zvon: EU schválila použití prvního kompletně umělého lidského srdce
Úřady Evropské unie daly zelenou prodeji a používání prvního kompletně umělého srdce (TAH, podle anglického Total Artificial Heart), jehož výrobcem je společnost CARMAT. Má za sebou většinu zkoušek a klinických testů. Závěrečné testy fáze III by měly skončit letos v prosinci. Jeho uživatelem se mohou stát pacienti, kteří nutně potřebují transplantaci srdce, ale nemohou srdce dostat, protože schází vhodný dárce. Jde o celosvětový problém, který má skličující důsledky.
Umělé srdce TAH funguje velmi podobně jako přírodní lidské srdce. Pracuje automaticky a jeho baterie by měly vydržet zhruba čtyři hodiny provozu na jedno nabití. Umělé srdce ale není určené jako trvalá náhrada srdce v případě jeho selhání. Účelem tohoto zařízení je poskytnout pacientovi čas, obvykle 180 dní, během nichž může čekat na vhodného dárce živého lidského srdce. To velmi zvyšuje šance pacienta na přežití takové situace.
TIP: Umělé srdce vyrobené pomocí 3D tiskárny bije, jako kdyby bylo živé
Každým rokem na světě selže srdce takovým způsobem, že je nutná jeho transplantace, asi 24 milionům lidí. Ročně proběhne jen asi 5 400 transplantací. Vhodní dárci dramaticky scházejí. Představitelé CARMATu doufají, že jejich umělá srdce tuto tristní situaci pomohou zlepšit.